Almanya bilimsel ve akademik alanda yapılan çalışmalar ile uluslararası bir üne kavuşmuş bir ülkedir. 400 civarında bir üniversite sayısına sahip bu ülke kurduğu uluslararası ağlar ile her üniversitesini neredeyse aynı seviyeye eriştirmeye çalışmaktadır. Her yıl yaklaşık 30000 uluslararası öğrenci Almanya’da doktora yapmak ve yüksek lisans için Almanya’yı tercih etmektedir. Sadece Almanca değil, ayrıca uluslararası bilim ve araştırma perspektifiyle diğer dillerde (İngilizce vb.) de doktora programları sunulmaktadır.

Almanya’da doktora yapmak için gerekli olan ilk şart iyi bir not ortalaması ile bölümünüzü bitirmiş olmanızdır. Bazı üniversitelerin doktora kabul şartlarında minimum not ortalaması sınırı bulunmaktadır. Diğer üniversiteler ise her ne kadar bir alt sınır belirlememişlerse de doktora başvurunuzda ilk olarak not ortalamalarına bakacakları aşikardır. Almanya’da doktora yapmak için öncelikle doktora sistemine  hakim olunması gereklidir. Doktora başvurularının bireysel olarak ilerletilebilen bir süreç olduğunu asla unutmayınız.

Almanya’da doktora başvuruları 2 şekilde gerçekleştirilir. Bunlardan ilki yapılandırılmış doktora programları (proje kapsamlı vb. şekilde), diğeri ise bireysel doktora çalışmasıdır. Kişi her ikisinde de bir başvuru dosyası hazırlayarak ilanı veren profesör veyahut üniversiteye başvurusunu yapar. Bu başvurunuz neticesinde olumlu sonuç alırsanız, doktoraya kayıt için uluslararası ofis ile görüşerek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu süreçte hoca sizinle birkaç defa görüşme yapmak isteyebilir ve evraklarınızdaki kafasına takılan yerleri ayrıntılı sorarak bilginizi ölçebilir.   

Almanya’da doktora çalışmalarını sadece üniversitelerde değil bunun yanında büyük üniversite dışı araştırma enstitüleri ve kurumlarında da yapma imkanınız bulunmaktadır (Max Planck, Leibniz vb.). Tüm bunlara ek olarak büyük sanayi kurumları da kendi bünyelerinde araştırma merkezleri kurarak akademik bir kurumla iş birliği yapabiliyor.

Almanya’da doktora eğitimi için herhangi ek bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Sadece dönem ücreti dediğimiz toplamda yıllık 300-500 € arasında değişen bir sömestr harcı ödeniyor. Ayrıca bulduğunuz doktora programı bir proje kapsamında yürütülüyorsa veya üniversite tarafından hocanıza yapacağı çalışmalar için bir fon ayrıldıysa ve sizde bu çalışmalara katkı sunuyorsanız her ne kadar bir maaş kadar yüksek olmasa da geçimizi sağlayacak bir aylık burs alabilirsiniz. Bu imkanların dışında extern olarak dışarıdan uluslararası doktora öğrencileri için birçok burs veren kurum da bulunmaktadır. Yaşam maliyetlerini bu şekilde karşılayabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Ayrıca doktora öğrencileri Yabancılar Dairesi’nden çalışma izni alarak yarı zamanlı bir işle de yaşam maliyetlerini karşılayabilirler.

Share