Almanya’da Mühendis Olmak (Teknik Bölümler)

Almanya’da mühendis olmak farklı eğitimi derecelerini alarak veya diploma denklik süreci ile mümkün olabilir. Her ne kadar lisans ve yüksek lisans ya da doktora eğitimlerini Almanya’da almak gibi bir zorunluluk bulunmasa da bunun büyük bir avantaj olduğunda şüphe yoktur. Çünkü işe girmede öncelikli Alman Üniversitelerinde herhangi bir dereceden mezuniyete olanlar öncelenmekte, göreceli olarak daha iyi işlere bu kişiler gelebilmekteler. Bu nedenle EduGaleria olarak tavsiyemiz eğer mümkünse lisans eğitimini Almanya’da almaktır.

 

Lisans Derecesinde Mühendislik Eğitimi

Almanya’da puan şartı olmadan mühendislik eğitimi sunan pek çok üniversite vardır. Bunların bir kısmında şartlı kabul almak da mümkün olabilmektedir. Bazı üniversiteler ise NC kısıtlaması yapmakta, yani sadece en iyi notlara sahip olan öğrencileri kabul etmektedir. Münih Teknik Üniversitesi veya Berlin Teknik Üniversitesi gibi yerler bunların arasındadır. Başvuru için genel ön şart Türkiye’de herhangi bir mühendislik bölümünü kazanmış olmaktır.

 

Almanya’da Mühendis Olmak Ayrıcalığı

Türkiye’de genelde mevcut olan zorlu çalışma koşulları yerine içinde her türlü sosyal hakları mevcut olan haftalık 38-40 saatlik bir çalışma temposu,

Tüm Avrupa’da ve belki de dünyada geçerli olabilecek bir eğitim ve iş tecrübesi elde etme imkanı,

Bilim ve araştırma alanında ilerleme imkanı

Alım gücü yüksek olan maaşlar ile rahat-refah bir geçim ve ileriye dönük çok daha yüksek rakamlar kazanma şansı mevcut.

(Yeni başlayan bir mühendis ortalama aylık net 2500 Euro kazanırken, 10 yıllık tecrübesi olan bir mühendis ise aylık yaklaşık 4000 Euro kazanır. Bu miktar kişinin eğitim seviyesine, tecrübesine, çalıştığı alana göre değişiklik gösterir. Kazanılacak paranın özellikle üst sınırının çok değişebileceğini söylemek mümkündür.)

 

Başlıca Diğer Teknik Bölümler

Almanya sadece mühendislik alanında değil, diğer per çok teknik alanda da eğitim imkanı sunmaktadır. Bu alanların her birerlerinde de NC şartı isteyen üniversiteler olduğu gibi istemeyen de pek çok yer vardır. Yine benzer şekilde bu yerlerden de şartlı kabul almak mümkün olabilmektedir.

 

Mimarlık

İnformatik

Fizik

Kimya

Matematik

Robotik

Biyomedikal Alanlar

Siber Güvenlik

Share