Almanya’da Hukuk Okumak (Sosyal Bölümler)

Almanya’da hukuk okumak için öncelikli olarak Türkiye’de hukuk fakültesini kazanmış olmanız gerekmektedir. Almanya’da hukuk okumak isteyen bir öğrenci C1 Almanca Dil Sertifikasını da başvuru sırasında(istisnain kayıt aşamasında) sunmak zorundadır. Almanya’da hukuk fakülteleri 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar Bachelor (Lisans) ve Staatsexamen (Devlet Sınavlı bölümler) olarak belirtilir.

Almanya’da hukuk okumak istiyorsanız öncelikle meslek olarak ne yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Eğer hedefleriniz arasında Almanya’ya yerleşip avukat ve vatandaş olduktan sonra hâkim/savcı olup çalışmak varsa alacağınız eğitim Staatexamen dediğimiz hukuk bölümlerdir. Bu bölümlerde genel hukuk eğitimi verirler. Heidelberg Üniversitesi, Berlin Humbolt Üniversitesi, Münih Üniversitesi ve Frankfurt Goethe Üniversitesi bu eğitimi alabileceğiniz başlıca üniversitelerdir. Eğer niyetiniz sadece hukuk eğitimi almak ve Hukukçu (Jurist/in) denilen bir unvan ile iş piyasasında hukuk departmanlarında ve benzer danışmanlık firmalarında çalışmak ise Bachelor Hukuk Eğitimi sizin için en iyi yol olacaktır. Bu eğitimler çoğunlukla İş, Vergi, Sigorta ve IT gibi alanlarda spesifik eğitim veren bölümlerdir.

Eğer Türkiye’de hukuk okumuş ve bu alanda çalışıyorsanız da Almanya’da Hukukçu (Jurist/in) unvanı ve Avukat unvanınızı kullanma imkanına sahipsiniz. Ama bunun için akıcı bir Almancaya sahip olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Avukat unvanınızı sadece Türkiye ile ilişkili işlerde kullanabilirsiniz. Burada baroya bu şekilde kaydolabilirsiniz ancak bunun size Almanya’da avukatlık yapma yetkisi vermediğini açıkça belirtmek isteriz.

Diğer seçenek olan hukukçu olarak çalışmak içinse Alman hukukuna hakimiyetiniz genelde olmadığından daha çok Alman üniversitelerinde eğitim almış kişiler tercih edilmektedir. Bu sebepten dolayı burada çalışmak isteyen kişilere en azından Almanya’da bir spesifik alanda yüksek lisans yapmalarını öneriyoruz. Eğer İngilizceniz akıcı ve uluslararası alanda faaliyet gösteren firmalarda çalışmak istiyorsanız, bu alanda da Almanya’da iş bulabileceğinizi aklınızın bir köşesine not edin.

Almanya’da en az hukuk kadar tercih edilen birçok sosyal bölüm olduğu da unutulmamalıdır. Bunlardan başlıcaları:

• Psikoloji
• İşletme/ Muhasebe/ Finans/ Ekonomi
• Sosyoloji
• Uluslararası İlişkiler ve Politika
• Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Almanya’da sosyal bilimler alanında tercih edilebilecek birçok yüksek lisans programı da vardır. Bunları incelemek için buraya tıklayınız. 

Share