Almanya’da yüksek lisans programları çoğunlukla 2 yıldır. Hukukçular için sunulan LL.M. programları ve bunun dışında birkaç alanda daha 1 yıllık yüksek lisans programları bulunmaktadır. Almanya’dan yüksek lisans mezunu olmak kişiye iş marketinde ve akademik alanda çok önemli fırsatlar sunacaktır. Almanya’daki üniversitelerin birçoğu tüm dünyaca en saygın üniversitelerden kabul edilir. Almanya’dan alacağınız bir yüksek lisans diplomasının tüm dünyada tanınırlığı vardır. Hem eğitimin ücretsiz olması hem de eğitim sonrası iş bulma imkanlarının geniş olması sebebiyle Almanya yüksek lisans programları için en çok tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiştir. Bu sebepten dolayı hemen hemen her alanda İngilizce ve Almanca yüksek lisans programları sunmaktadır.

 

  • Hukuk

Uluslararası, Ceza, Kamu ve Medeni Hukuk alanlarından geniş bir hukuki araştırma sahası sunar. Yabancı öğrenciler için özel yüksek lisans programları mevcuttur. Genel hukuk dallarının yanında Bilişim, Sağlık ve Spor Hukuku gibi alanlarda da uzmanlaşmak mümkündür.

  • Mühendislik ve Mimarlık

Almanya gelişen makine teknoloji sayesinde bu alanın en gözde ülkelerinden birisi. Size, merkezi Almanya olan ve Almanya’da şubesi olan sayısız şirketlere kapı aralayabilecek mühendislik eğitimini en iyi sunabilecek ülke Almanya’dır. Makine ve otomotiv mühendisliğinden uzay mühendisliğine, bilgisayar mühendisliğinden enerji mühendisliğine kadar uzanan çok geniş bir yelpazede sizlere eğitim fırsatı sunmaktadır. Toplamda 40 mühendislik dalında yüksek lisans imkanları mevcuttur. Almanya’da İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık gibi bölümler de hala eski popülerliğini korumakta ve klasik Avrupa mimarisi üzerine derinlemesine çalışmalar yapma fırsatını sizlere sunmaktadır.

  • İşletme (MBA) ve Yönetim Çalışmaları

Almanya’nın özellikle ekonomik ve yönetim alanında son 20 yıldır dünya üzerindeki etkisi giderek artmaktadır. Almanya’nın ekonomik açıdan bu kadar büyümesinin sebebi ise doğru yönetilen büyük firmalardır. Almanya’da ekonomi ve yönetim alanında bir yüksek lisans eğitimi alarak yaptığınız mesleğinizi ve kariyerinizi başka bir boyuta taşıyacaksınız. MBA, Finans, Muhasebe, Girişimcilik ve Pazarlama gibi birçok alanda yüksek lisans programı bulabilirsiniz.

  • Psikoloji ve Sosyal Çalışmalar

Almanya’da yüksek lisans yaparak Psikoloji, Sosyoloji, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Din Bilimleri, Medya ve Dil bilimleri gibi birçok sosyal alanda toplumun inşasına katkı sağlayabilecek çalışmaları yürütmek imkanına sahip olabilirsiniz.

  • Uygulamalı Bilimler

Temel Bilimlerde sağlanan gelişmeler ve çalışmalar sayesinde Almanya çoğu konuda referans gösterilmektedir. Bu alanlara harcanan ARGE masrafları birçok bakanlığın bütçesinden fazladır. Çünkü gelişmenin ilk basamağının temel ve uygulamalı bilimlerde ilerlemek olduğuna inanılır. Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi, Matematik ve Coğrafya gibi yaklaşık 28 temel bilimde Almanya’da yüksek lisans yapma imkanı vardır.

  • Sağlık

Almanya Sağlık sektöründe dünyanın en önde gelen üniversitelerine sahiptir. Bu üniversiteler ve araştırma enstitüleri sayesinde günümüzün popüler hastalıklar (obezite gibi) ve salgın hastalıkların önüne geçilmektedir. Farmakoloji, Fizyoloji, Beslenme ve Diyetetik, Nükleer Tıp gibi daha nice imkanda Almanya’da yüksek lisans imkanı mevcuttur.

  • Eğitim ve Öğretim

Almanya’nın bilim ve teknikte iyi olmasının en büyük sebebi kusursuz işleyen bir eğitim sistemine sahip olmalarıdır. Sizlerde Almanya’da Öğretmenlik, Pedagoji, Eğitimsel Psikoloji gibi alanlarda yüksek lisans çalışmaları yürüterek gelecek nesilleri daha iyi yetiştirebilirsiniz.

  • Beşeri Bilimler

Almanya’da Arkeoloji, Edebiyat, Felsefe, Tarih, Kültür ve Bölge çalışmaları gibi daha nice bölümde yüksek lisans programı bulabilirsiniz. Bu programlarda alacağınız eğitim ile kendi kültürünüzü sentezlediğinizde ortaya çok değerli çalışmalar çıkacağı aşikardır.

Share