Almanyada mesleki eğitim programları çoğunlukla 1 ile 3 yıl arasında değişen, özellikle sağlık, bakım, teknik ve tasarım alanlarındaki işlerle ilgilidir. Almanyada mesleki eğitim programı kapsamında hayalinizdeki meslekle ilgili hem teorik eğitim alacaksınız hem de şirket veya fabrikalarda yapacağınız staj ile mesleğinizi yakından tanıma fırsatı bulabileceksiniz.  Bu eğitim için Almanca dil seviyeniz önemlidir. İstenen dil seviyesi yapacağınız mesleğe göre değişiklik gösterir. Eğer mezuniyet belgeniz Almanya ve Avrupa Birliği dışı bir 3. Ülkeden ise bunun Almanya’da denkliğini almanız gerekmektedir. Denkliğinizi elinize aldıktan sonra dil belgeniz ile bu eğitimlere başvurulabilir. Bazı meslekler için staj belgesi gibi daha farklı belgeler sunmanız istenebilir. Mesleki eğitim yeri için azubi.de, ausbildung.de ve kursnet gibi web sitelerinden arama yapabilirsiniz. Genellikle bir sonraki yılın başvurusu bulunduğunuz yıl içerisinde gerçekleştirilir (Örneğin 2022 Eylül/Ekim ayında başlayacak eğitimler için 2021 Eylül/Ekim tarihlerinde başvuru dönemi başlar). Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız sizlerin avantajına olacaktır.

Okul diplomalarının tanınması, her eyaletin kendi yetkili ofisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı eğitim için gitmek istediğiniz eyaletin yetkili birimine başvuru yapmanız gerekmektedir. Anabin veri tabanından her federal eyalet diploma tanınırlığından hangi ofisin sorumlu olduğunu bulabilirsiniz.

Eğer sizler de Almanyada mesleki eğitim almak istiyorsanız, EduGaleria ailesi ile bu konuda iletişime geçerek güvenilir ve isabetli danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Share