fbpx

Almanya’da Tıp Okumak

Merhabalar bu yazımın konusu Almanya’da tıp okumak. Pek çok kişinin hayali olan bu şans, uzun süreli bir niyet belirleme sonrasında Almanca kursu ve üniversite başvuru süreci ile mümkün oldu. Bir de Türkiye’de başlamış olduğum tıp fakültesini yarım bırakmış olmam tercihimi her ne kadar başta biraz zorlasa da buradaki ders saydırma imkanlarını gördükten sonra bu durum da kararımı etkilemedi.

Sırayla gidecek olursak önce niyet belirleme aşamasından bahsetmek istiyorum. Böylesine önemli bir karar tabi ki bir günde veya kısa bir zamanda alınmıyor. Aslında Almanya’da tıp okumak her zaman kafamın bir kenarında olan bir şeydi fakat bunu bir türlü realize edemiyordum. Çünkü en başta Almanca öğrenmek daha sonrasında ise başvuru süreci ve yine Almanya’da yaşam da benim için belirsizlikler dolu bir süreçti ve bu konularda bilgi sahibi olmak için de hayatın var olan akışından dışarı çıkıp bilgi toplayamıyor ve fikirlerimi netleştiremiyordum.

Yurt Dışı Stajı

Hayat bu şekilde ilerlerken tıp fakültesi 3. Sınıfın sonunda kendime yaz ayı için bir yurt dışı stajı ayarladım ve bu stajla beraber birçok şeyi kafamda canlandırma fırsatım oldu. Buradaki imkanlar, insanların birbirleri ile iletişimleri, gündelik yaşam tarzı gibi birçok etmeni düşününce Almanya’nın gelecekte yaşamak istediğim yer olduğuna karar verdim. Türkiye’ye döndüğümde ise iki seçenek beni bekliyordu. Ya eğitimimi Türkiye’de bitirip Almanya’ya doktor olarak gelecektim ya da hemen dil öğrenmeye başlayıp mezuniyetimi bir Alman üniversitesinde almanın yollarını arayacaktım.

Karar Vermek

Daha önceki kararsızlığımı göz önüne alarak kendime şu soruyu sordum: Eğer gelecekte hayatım ya da en azından önemli bir bölümü Almanya’da geçecekse neden şimdiden oraya gitmenin yollarını aramıyorum? Çünkü fark etmiştim ki ben harekete geçmesem de zaman ilerliyor ve gün geçtikçe kendimde bu kararı alacak enerjiyi bulamayacağım. Bu düşüncelerle bir an önce kendimi bu konuda bilgilendirmeye karar verdim.

Ders Saydırmak ve Dil Kursu

EduGaleria ekibi ile yaptığımız görüşmeler sayesinde derslerimi Almanya’ya gelmeden saydırdım ve böylece Almanya’da şu ana kadar almış olduğum eğitimle 3. Sınıftan başvuru hakkım olduğunu gördüm. Bu beni çok motive etti. Bir yandan da Almanca öğrenmeye zaten başlamıştım. B1 seviyesini bitirdikten sonra C1’e kadar olan dil kursu aşamalarını hem Alman kültürünü daha yakından tanımak hem de orada yaşamaya alışmak için Almanya’da halletmeye karar verdim. Bu şekilde geçtiğimiz bahar sömestrinde (burada Sommer Semester olarak geçiyor) başlayacak şekilde bir üniversitenin Almanca kursuna yazıldım. Ne yazık ki bu kurs korona virüsünün yayıldığı vakitlere denk geldi ama daha öncesinde Almanya’ya taşınmıştım ve Almanca kursumu ve yine tıp fakültesi başvurularımı da Almanya’da yapacaktım.

TestAS Sınavı ve Başvurular

Kursu bir sömestr içinde tamamladım ve dönem sonu elimde DSH-3 belgesi de olacak şekilde üniversitelere başvurularımı yaptım. Tabi önemli bir aşama da puan yükseltmek adına girdiğim TestAS sınavı idi. Bu sınav Türkiye’deki girdiğimiz ÖSYM sınavlarına oranla daha kolay bir sınav ve gayet iyi puanlar yapmak mümkün oluyor. Durum böyle olunca bütün bu belgeler ile tahminimin de ötesinde birçok üniversiteden kabul aldım ve her biri gayet iyi olan bu üniversiteler arasında kendi tercih ettiğim yere kaydımı yaptırdım.

Tıp Fakültesi 3.Sınıftan Devam

Şimdi okuluma devam ediyorum. Biraz da bildiğim konular işlendiği için ders takibi yapmak da herhangi bir zorluk yaşamıyorum. Zaman içinde de Almancamın daha da pekişeceğini düşünüyorum. Buradaki dersleri Türkiye’dekiler ile karşılaştırmam gerekirse burada daha fazla pratik eğitimlerin olduğunu, Türkiye’dekine oranla daha az öğrenci ve de daha dar bir dairede eğitim yapıldığını söyleyebilirim. Maddi olaraksa şu an için yarı zamanlı bir iş yapıyorum, bazı ekstradan sayılan derslerim olduğu için bunlardan da muaf tutuldum ve şu anki ders yoğunluğum bu işte çalışmama müsaade ediyor. Bu da bana geçimimi sağlama konusunda rahatlık veriyor. İleride nasıl olur tam kestiremiyorum ama önemli olan hayallerime kavuşmuş olmak kanaatindeyim. Umuyorum ki bir şekilde maddi zorluklar da aşılacaktır.

Sonuç olarak bu kararı almak uzun bir düşünme ve niyet belirleme süreci ile gerçekleşti. Sanırım ders saydırma opsiyonunu öğrenmiş olmasaydım bu işe hiç cesaret edemezdim. Aldığım danışmanlık benim bu noktada önümü açtı. Dil öğrenme ve başvuru süreçlerini de azim ve sebatla aşınca geriye tıp fakültesini burada 3.sınıftan başlayacak şekilde okumak kaldı.

İyi ki gelmişim…

Şimdi bakıyorum da iyi ki bu süreci yaşamışım ve daha mezun olmadan buraya gelmişim. Alman üniversitesinden mezun olmamım bana ne gibi avantajlar sağlayacağını şimdiden kestirebiliyorum. Her şeyden önce burada bir üniversite hastanesinde asistanlığa başlamak ve asistanlık eğitimimin yanında araştırmaya da vakit ayırmak niyetim olduğu için, bir Almanya’da tıp okumak benim için çok avantajlı. Bunun haricinde buraya entegre olmak, dil konusunu önceden halletmiş olmak da büyük bir fark diye düşünüyorum. Daha iyi yaşam ve çalışma koşullarını zaten saymaya bile gerek yok. Ne diyelim, bazen hayat güzel fırsatlar sunuyor ama onu görebilmek de bir o kadar önemli oluyor. Yani derede balıklar çok, biraz onları avlamak bir olta bulup balıkları tutmaya gitmek gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar ve bol başarılar,

Emre Güven

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir